
Konspekt: Alternatywa dla wyścigów rzędów [SKRZAT]
Szczególnie w młodszych kategoriach wiekowych bardzo popularnym jest organizowanie środków treningowych polegających na zasadach wyścigów rzędów. Jest to forma atrakcyjna, o dużej intensywności mająca spory wachlarz modyfikacji i możliwości, a przede wszystkim nosi w sobie rywalizację pomiędzy zawodnikami. Zawodników dzieli się na mniejsze grupy co wpływa na ilość wykonywanych powtórzeń. Jednakże gdy część ćwiczy, pozostali zawodnicy czekają na swoją kolej. Chwila ta powoduje dekoncentrację wśród zawodników i powód do szukania ciekawszych czynności, co w konsekwencji wpływa na płynność przebiegu ćwiczenia.
Poniżej przedstawiamy rozwiązanie, które niweluje przestoje wśród zawodników, zwiększając efektywności treningu zachowując jego atrakcyjność orazi element rywalizacji.
Trening rozpoczyna się tzw. “fazą szału”. Jest to czas dla zawodników na wybieganie się, wyszumienie. Trener dla uatrakcyjnienia tej części może wprowadzić dodatkowe zadania takie jak zastosowanie różnych form poruszania się zawodników. Kolejno w fazie wstępnej proponujemy zabawę berka. Zabawa ta charakteryzuje się wysoką intensywnością, żywiołowością i atrakcyjnością. Intensywność możemy kontrolować przerywając zabawę i wybierając nowych zawodników goniących-berków oraz zadając krótkie pytania np. ile osób zostało złapanych itp. Dodatkowo zabawa ta ma na celu przygotowanie zawodników do części głównej treningu. Występują tu elementy organizacyjne (ustawienie pola gry, ustawienie pachołków, nałożenie stożków na pachołki) które pojawią się w kolejnej części treningu.
Część główna treningu odbywa się na tym samym polu gry co część poprzedzająca, wstępna. Dołożone zostaną jedynie miejsca (w tym wypadku hula hoop), do których zostaną podzieleni zawodnicy na poszczególne grupy. Przy tym środku należy przygotować dla każdej grupy dużą ilość stożków (na początek każda grupa ma swój jeden kolor stożków).
Wszyscy zawodnicy na określony sygnał rozpoczynają zabawę. Pozwala to na zwiększenie efektywnego czasu ćwiczenia przy jednoczesnym zachowaniu jego atrakcyjności i rywalizacji. Dodatkowe modyfikacje wpływają na zwiększenie stopnia trudności wykonywanych czynności. Pozorny chaos sprawia, że zawodnicy zmuszeni są reagować na wiele bodźców takich jak: czas reakcji, orientacja przestrzenna, podjęcie decyzji, zmiana tempa i kierunku prowadzenia piłki oraz jej zatrzymanie. Trener może kontrolować intensywność wydłużając lub skracając pole zabawy, dokładając lub odejmując dodatkowy element zadania lub zacząć odliczać czas jaki pozostał do zakończenia rundy.
Druga część główna treningu stanowią swobodne małe gry 2×2 i 3×3. Ta część powinna stanowić około 50 % czasu trwania treningu. Trener powinien czynnie brać udział w grze na zasadach wspólnej zabawy, natomiast nie narzucając zawodnikom sposobu gry i podejmowania decyzji.
Część końcowa treningu obejmuje ćwiczenia porządkowo-uspokajające.
Zaproponowane w konspekcie ćwiczenia skupione są na elemencie technicznym, prowadzeniu piłki. Oczywiście nie będzie najmniejszego problemu, aby do w/w propozycji zamienić lub dołożyć elementy sprawnościowe w zależności od celu treningu.
Poniżej znajduje się pdf z całym konspektem, który można pobrać.
Zobacz również
-
Konspekt: Trójkąty – gra 1×1 [SKRZAT]
Mamy do zaprezentowania konspekt, którego tematem jest gra 1x1. Główne cele jakie są realizowane podczas treningu to: or...
-
Konspekt: Otwarcie gry – przyjęcie kierunkowe [SKRZAT – ŻAK]
Tematem konspektu jest nauka przyjęcia piłki kierunkowo do przodu (w stronę bramki przeciwnika) poprzedzona prawidłowym ...
-
31. Ćwiczenie: 1×1 z finalizacją na dużą bramkę – gry – gra 1×1
Nowa aplikacja na platformę Android i iOS, w której znajduje się zbiór 40 ćwiczeń opracowanych przez naszego partnera As...
-
Konspekt: Strażnik – przygotowanie do gry 1×1 [SKRZAT]
Kolejny konspekt dla kategorii skrzat, którego tematem jest przygotowanie do gry 1x1. Główne cele jakie są realizowane p...