Team building w najmłodszych grupach wiekowych

Team building w najmłodszych grupach wiekowych

Dobra atmosfera w zespole, zarówno na boisku, jak i poza nim, bezapelacyjnie przekłada się na sukcesy drużyny. Współcześni trenerzy są tego coraz bardziej świadomi i częściej w swoich konspektach piłkarskich uwzględniają środek treningowy jakim jest team building. Budowanie pozytywnych relacji w grupie sportowej jest równie ważne jak przygotowanie motoryczne zawodników. Do progresu młodego piłkarza nie wystarczy dobra sprawność fizyczna, ale też sprawne wnętrze. Pomocne w tym okazuje się wsparcie całej drużyny i poczucie przynależności do niej.

Konflikty w drużynie

Trener powinien kłaść nacisk na budowanie pozytywnych relacji w grupie i rozwiązywać otwarcie wszystkie konflikty. Jeżeli w grupie pojawia się spór trener powinien natychmiast interweniować i przeprowadzić rozmowę aby poznać problem. Ważne jest aby wysłuchać obu stron i zachęcić do wyrażenia swojego zdania np. poprzez komunikaty „możesz powiedzieć wprost co myślisz, nasza grupa jest otwarta na dyskusję” czy „liczę, że powiedziecie mi co czujecie w obecnej sytuacji”. Na podsumowanie dyskusji warto podkreślić, że wszyscy przecież gramy do jednej bramki, nosimy te same koszulki, a więc musimy się wspierać i trzymać razem, a negatywne emocje powinniśmy wystrzelać na boisku podczas meczu z rywalami.

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Drużyna sportowa to żywy organizm w którym wszystko musi odpowiednio pracować. Każdy zawodnik powinien znać swoje zadanie oraz mieć świadomość jak ważną rolę odgrywa dla całej drużyny. Co ważne – trener też jest częścią tej grupy, więc powinien to podkreślać, np. poprzez komunikaty: „wierzę w Ciebie i cały nasz zespół” lub „jeżeli każdy z nas da z siebie odrobinę więcej to wspólnie osiągniemy wielki sukces”. Podkreślanie w zdaniach, że wszyscy w grupie są od siebie zależni i mają zadanie do odegrania pozwala umacniać poczucie zespołowości. Niech przyświeca Wam wspólna idea: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!

Zespół nie tylko na boisku, ale i poza nim

Dobrze jest zadbać o integrację nie tylko na boisku, ale i poza nim. Trener może organizować swoim podopiecznym różnego rodzaju wycieczki (np. piknik sportowy, wyjazd do kina, podróż do muzeum sportowego, wyprawa na mecz). Wspólne spędzanie czasu pozwoli zawodnikom poznać się lepiej. Trener może również zadawać małe prace domowe w parach np. wspólne zaprezentowanie kilku ciekawostek na temat jakiegoś piłkarza. Dzięki temu jego podopieczni uczą się współpracować i polegać na sobie nie tylko na boisku.

Konspekty piłkarskie

Świetnym rozwiązaniem na budowanie więzi w zespole jest wykorzystywanie w planach treningowych ćwiczeń, które uwzględniają team building. Przykłady takich zabaw i gier dla najmłodszych, w których łączymy dzieci w podgrupy czy pary znajdziecie w naszych książkach dostępnych w sklepie: https://www.konspektypilkanozna.pl/sklep/

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i najważniejszymi wydarzeniami.

Zapisz się do newslettera

Zobacz również

Widzałeś już książkę?

Powrót do góry