Zbiór życiowych sytuacji na treningu

Zbiór życiowych sytuacji na treningu

Dzieci w najmłodszych grupach wiekowych często działają bez refleksji, dlatego w takich sytuacjach musi wykazać się trener, który powinien panować nad przebiegiem całego treningu. Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych przykładów sytuacji z własnego podwórka treningowego, a także zasłyszanych od znajomych z branży czy też opowiedzianych przez obserwujących nasz fanpage trenerów.

1. Sytuacja pierwsza:

Mamy końcówkę treningu – pozostały tylko 3 minuty do zakończenia. Trener zbiera grupę by zrobić podsumowanie treningu i się pożegnać z grupą. Chłopak w wieku 6 lat podnosi rękę i oznajmia: “trenerze chcę siku”, na co trener odpowiada “za 2 minuty koniec treningu”. Minutę później przepraszającym głosem chłopiec oznajmia, że się posikał. Cała grupa zaczyna się śmiać.

Co powinien zrobić trener w takiej sytuacji? Jak Ty byś postąpił na jego miejscu?

Trener w tej sytuacji skończył trening od razu i zakopał z chłopcem siki w ziemi, a następnie pobawił się z nim w berka. Pocieszył chłopca, że nic się nie stało i jutro wszyscy o tym zapomną. Po treningu porozmawiał z opiekunem o tej sytuacji, a także dał znać chłopcu, że już zapomniał o tym zajściu.

2. Sytuacja druga:

Często zdarza się, że kiedy jedna grupa schodzi z boiska, na jej miejsce pojawia się już druga, a trener ma jedynie 30 sekund na przeprowadzenie rozmowy z rodzicami po treningu oraz przygotowanie boiska na nowy trening.

Podczas końcowej fazy gry Orlików (pozostało 10 minut do końca), piła uciekła poza boisko. Ani trener, ani asystent, nie zauważyli tego, bo wszędzie były porozrzucane piłki, ponieważ trener wprowadzał piłkę do gry zagraniem, z tego względu, że trening dotyczył tego aby nie grać na auty. Młodsza grupa żaków przejęła piłkę poza boiskiem i zaczęła grać. Po minucie nastąpił krzyk i płacz. Chłopiec 8 minut przed zakończeniem treningu złamał rękę.

Co w takiej sytuacji powinien zrobić trener? Co Ty zrobiłbyś na jego miejscu?

Trener w tej sytuacji zakończył trening. Asystent podsumował zajęcia grupy Orlik, a trener podbiegł do chłopca i wezwał karetkę. W trakcie zdarzenia na miejscu był rodzic dziecka. Wszystko odbyłoby się bez komplikacji, ale jednak wypadek miał miejsce podczas treningu piłkarskiego klubu, więc rodzic mógł mieć roszczenia. Na miejsce zdarzenia przyjechała karetka, a chłopiec wrócił na treningi po 4 tygodniach nieobecności.

3. Sytuacja trzecia:

W grupie 5-latków chłopiec nagle zdjął spodenki, reszta grupy podłapała temat i zaczęła naśladować kolegę. Wszyscy zaczęli się śmiać.

Co trener powinien zrobić w takiej sytuacji? Jak Ty zachowałbyś się podczas takiego incydentu?

Trener w związku z tą sytuacją przerwał trening i nakazał dzieciom usiąść na ławce, zrobił to w formie rywalizacji rzucając przy tym komunikat “kto pierwszy usiądzie”. Niestety nie na wszystkich to podziałało. Trener wytłumaczył grupie, że nie wolno czegoś takiego robić i za takie zachowanie na meczu grozi czerwona kartka, po otrzymaniu której opuszcza się boisko celem odbycia kary. Po treningu przeprowadził rozmowę z rodzicem dziecka, które zapoczątkowało to zachowanie.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i najważniejszymi wydarzeniami.

Zapisz się do newslettera

Zobacz również

Widzałeś już książkę?

Powrót do góry