Jakie buty piłkarskie powinno mieć dziecko na treningu?

Jakie buty piłkarskie powinno mieć dziecko na treningu?

Dla dzieci rozpoczynających przygodę z piłką nożną w kontekście doboru obuwia najważniejsze jest, aby zawodnik posiadał buty przede wszystkim wygodne (np. adidasy). Jednak dla zapewnienia komfortu zawodnika, a przede wszystkim zmniejszeniu ryzyka wystąpienia kontuzji buty należy dobrać pod nawierzchnię na jakiej odbywają się treningi. Buty w zależności od przeznaczenia różnią się od siebie rodzajem podeszwy oraz budową buta. Ze względu na rodzaj nawierzchni wyróżniamy boiska: trawiaste naturalne, ze sztuczną trawą (długą z dodatkowym podsypaniem granulatem lub krótką), halowe, kortowe, piaskowe, betonowe. Do najbardziej popularnych boisk, na których odbywają się treningi piłkarskie zalicza się boiska z naturalną oraz sztuczną trawą. Natomiast w okresie zimowym treningi prowadzone są w halach sportowych.

Dla boisk trawiastych odpowiednim obuwiem są korki piłkarskie tzw. lanki (o podeszwie z podłużnymi lub okrągłymi korkami)  lub wkręty, które są używane dla starszych kategorii wiekowych. Na boiskach ze sztuczną trawą z dodatkowym podsypem granulatu proponuje się buty z korkami okrągłymi z dodatkowymi wypustkami. Najbardziej popularnym i zarazem uniwersalnym rozwiązaniem są turfy (tzw. śniegówki), czyli buty z małymi, okrągłymi lub poprzecznymi, gęsto rozmieszczonymi gumowymi wypustkami zapewniające przyczepność i komfort gry na wszelkiego rodzaju sztucznych nawierzchniach w tym popularnych przyszkolnych Orlikach. W okresie zimowym, gdy treningi odbywają się na hali, zawodnika należy wyposażyć w halówki – buty o płaskiej niebrudzącej się podeszwie z gumy kauczukowej.

Po wyborze rodzaju buta, bardzo ważną kwestią jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. O ile wśród zawodników dorosłych stosuje się zasadę, aby buty były jak najbardziej dopasowane do stopy, o tyle wśród dzieci wygląda to trochę inaczej. Często rodzice ze względu na to, że dzieci szybko rosną kupują na zapas za duży rozmiar obuwia. Niestety oszczędność ta jest pozorna, ponieważ nacisk stopy na niedopasowane obuwie wpływa na deformowanie się buta, a przy tym do szybszego niszczenia się. Stosuje się zasadę, że dziecko przy czubku buta powinno mieć około 0,5 cm luzu.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i najważniejszymi wydarzeniami.

Zapisz się do newslettera

Zobacz również

Widzałeś już książkę?

Powrót do góry