Nawadnianie organizmu u małego sportowca, częstotliwość przerw w trakcie treningu oraz wyznaczanie strefy odpoczynku.

Nawadnianie organizmu u małego sportowca, częstotliwość przerw w trakcie treningu oraz wyznaczanie strefy odpoczynku.

Słodkie soki,  dosładzane herbatki oraz kolorowe napoje bąbelkowe coraz częściej królują w dziecięcym menu a zwłaszcza na treningach sportowych. Woda, często przez rodziców wybierana jest jako ostatnia – a szkoda, gdyż to właśnie ona powinna stanowić główny składnik diety u małego sportowca. Jakie korzyści Twojemu dziecku przynosi  picie wody podczas treningu?

– Odpowiednio nawodniony organizm dziecka znacznie lepiej funkcjonuje – większa zdolność koncentracji jak i szybszy czas reakcji,
– Zachowuje na stałym poziomie objętość krwi co pozwala zachować energię,
– Jest przenośnikiem witamin a także składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego działania organów, tkanek oraz komórek,
– Usuwa toksyny z organizmu (przepłukuje nerki),
– Ponadto, nawilża oczy, nos i usta – skutek: prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
– Reguluje temperaturę ciała – oznacza to że ochładza organizm gdy jest upał jak również chroni go przed zimnem,
– Utrzymuje elektrolity w równowadze.

Woda nie zawiera konserwantów, aromatów czy też sztucznie dodawanych barwników. Brak też cukru, który powoduje ciągłe pragnienie dziecka w trakcie aktywności fizycznej a także jest idealną pożywką dla próchnicy zębów. Naturalna woda idealnie gasi pragnienie na treningach oraz skutecznie nawadnia ciało. Jeśli Twój maluch jest wybredny – warto wcześniej przygotować mu wodę z dodatkiem owocu np. cytryny, truskawki itp., które rozprowadzają swój naturalny aromat i smak w roztworze. W sklepach można znaleźć specjalne butelki z sitkiem na owoce do tego typu napojów.

Pamiętajmy, iż u dzieci w trakcie wysiłku może szybciej dojść do odwodnienia niż u osoby dorosłej. Od czego zależy utrata wody? Głównie od intensywności wysiłku na treningu i wilgotności powietrza. Dzieci nie mają rozwiniętych procesów regulacji temperatury ciała, dlatego przegrzanie następuje bardzo szybko i może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Co robić aby tego uniknąć? W trakcie zajęć sportowych należy wprowadzać dzieciom przerwy na nawodnienie organizmu w zależności od potrzeby i panujących warunków atmosferycznych.

Na każdym boisku sportowym, gdzie odbywa się trening należy wyznaczyć jedną strefę, gdzie będą trzymane butelki z wodą (stałe miejsce). Dziecko w określonym czasie podchodzi do wyznaczonego miejsca gdzie może nawodnić organizm. Tego typu strefę należy odpowiednio oznaczyć (np. wykorzystując hula hop, stożki,pachołki lub tyczki)  i nazwać. Naszymi ulubionymi nazwami są: lodówka czy też studnia:). Podczas gdy zawodnicy uzupełniają płyny, trener czas ten może wykorzystać na małe korekty organizacyjne pól zabaw lub gier. Należy jednak pamiętać, aby cały czas obserwować zawodników. Istotną kwestią jest fakt, by strefa nie znajdowała się tuż przy miejscu zbiórki lub ulokowanego sprzętu wykorzystywanego podczas treningu. Może to spowodować wypadek i awarię sprzętu.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i najważniejszymi wydarzeniami.

Zapisz się do newslettera

Zobacz również

Widzałeś już książkę?

Powrót do góry