Strój piłkarski młodego zawodnika

Strój piłkarski młodego zawodnika

Odpowiednio dobrany strój do zawodnika to jeden z ważniejszych elementów udanego treningu. Każdy z młodych graczy chce wyglądać profesjonalnie, tak jak ich piłkarscy idole ze światowych stadionów. Nasuwa się zatem pytanie: Jaki to jest „odpowiedni strój”? Najpopularniejszym zestawem jest T-shirt oraz szorty (w dni ciepłe) a także bluza z długim rękawem i długie spodnie/leginsy (w dni chłodne). Sportowa odzież nie może zawodnikowi krępować ruchów, uciskać bądź drapać – powoduje to rozproszenie uwagi i brak koncentracji podczas treningu. Musi być przede wszystkim wygodna oraz luźna. Producenci odzieży sportowej proponują stroje piłkarskie z tkanin funkcyjnych, które mają za zadanie zapewnić optymalną przepuszczalność powietrza i termoregulację a także efektywnie odprowadzać pot. Młody zawodnik powinien zaopatrzać się również w getry. Pełnią one funkcję ochronną nóg. Piłkarze przed meczem zakładają pod nie ochraniacze, zapobiegając pojawiającym się urazom kostek i piszczeli. Odpowiednio dobrane, elastyczne ochraniacze bardzo dobrze utrzymują się na łydkach gracza (nie powinny się zsuwać). Jeżeli nie jesteś fanem getrów, pamiętaj zatem o samej opinającej skarpecie ze strefą ściągającą i oddychającą dla malucha – w małym stopniu, ona również amortyzuje uderzenia i chroni przed pojawieniem się kontuzji. Nogi młodego zawodnika przed ostrymi atakami grających ochronią także nakolanniki oraz opaski uciskowe. Jeżeli maluch pełni rolę bramkarza w zespole, powinien zapatrzeć się w rękawice. Powinny posiadać mocne zapięcie jak i oddychającą siateczkę. Zadaniem rękawic jest przede wszystkim chronić dłonie bramkarza, a w szczególności palce przed niepożądanymi efektami zbierania piłek. W czasie upalnych oraz zimnych dni warto młodemu zawodnikowi założyć czapkę (lato – czapka z daszkiem chroniąca oczy jak i głowę od promieni słonecznych, zima – ciepła czapka chroniąca przed zimnym wiatrem i deszczem).

W dzisiejszych czasach rynek oferuje cały wachlarz odzieży sportowych. Pamiętajmy zatem, że dobra jakościowo odzież wcale nie musi kosztować fortunę – warto przed ostatecznym zakupem zaznajomić się z ofertami różnych firm sportowych i wybrać odpowiednią okazję. Zdarza się również, iż klub sportowy do którego uczęszcza maluch także oferuje sprzedaż sprzętu sportowego dla zawodników – warto zaznajomić się i z ich ofertą!

Zaznaczmy również, że ładny, schludny i dobrze dobrany strój sportowy może wzmocnić motywację do regularnego treningu u dziecka. Jeżeli młody zawodnik będzie czuł się swobodnie psychicznie i fizycznie w ubraniu, które nosi podczas treningu, chętniej będzie brał udział w zajęciach. Ważna wskazówka dla rodziców i opiekunów: Pamiętajmy aby strój na trening wybrać wraz z maluchem (wspólna decyzja). Rodzic oczywiście powinien kontrolować jakość i cenę odzieży, natomiast mały zawodnik powinien mieć szansę wybrać i nosić to, co rzeczywiście mu się podoba.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i najważniejszymi wydarzeniami.

Zapisz się do newslettera

Zobacz również

Widzałeś już książkę?

Powrót do góry