Jaki rozmiar piłki jest najbardziej odpowiedni na treningu w grupie skrzat i żak

Jaki rozmiar piłki jest najbardziej odpowiedni na treningu w grupie skrzat i żak

Wyróżnia się pięć rozmiarów piłek (od 1 do 5), z czego najczęściej korzysta się z rozmiarów 3,4,5. Rozmiar piłki numer 5 jest najczęściej spotykany podczas gier piłkarskich. Obwód piłki mieści się w przedziale 68-70 centymetrów, o wadze 415-440 i ciśnieniu od 0,6 do 1,1 atmosfery. Wykorzystywana jest ona do gry głównie przez dorosłych zawodników – seniorów. Według unifikacji PZPN rozmiarem piłki nr 5 grają również zawodnicy kategorii wiekowej: junior oraz trampkarz. Dla młodszych zawodników przeznaczone są piłki o mniejszym rozmiarze: 3 i 4 lub ewentualnie piłki siatkowe. Piłki o rozmiarach 1 i 2 na co dzień są rzadko stosowane. Stosuje się je jako urozmaicenie treningu, głównie przy doskonaleniu elementów technicznych.

Należy pamiętać, aby dopasować rozmiar oraz ciśnienie piłki do odpowiedniej kategorii wiekowej. Piłka nie może być za mocno napompowana, ponieważ może stanowić niebezpieczeństwo dla grających dzieci lub za słabo napompowana, wpływając na jakość prowadzonej gry (np. brak odpowiedniego toczenia się piłki przy miękkich piłkach).

Dla zapewnienia ciągłego rozwoju zawodników zaleca się, aby już od najmłodszych lat zawodnicy mieli styczność z różnymi rodzajami piłek. Wpływa to pozytywnie na wrażenia sensoryczne młodego zawodnika. Otrzymuje on nowe doświadczenia ruchowe (bodźce) takie jak: różne wysokości podniesienia nogi nad piłką by ją zatrzymać, chwytanie rękoma różnych wielkości piłek, czucia różnych powierzchni piłki zarówno nogą jaki ręką. W tym celu podczas treningu można stosować piłki z innych dyscyplin sportu takich jak:
– piłka nożna- różne rozmiary piłek,
– piłka siatkowa,
– piłka tenisowa,
– piłka ręczna,
– piłka do rugby.
A także:
– piłka gąbczasta,
– balon.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i najważniejszymi wydarzeniami.

Zapisz się do newslettera

Zobacz również

Widzałeś już książkę?

Powrót do góry